O mně

Libuše Laurinová - výroba dekoračních předmětů ze skla Simax. 

Jelikož pocházím z kraje sklářských mistrů a mnoho lidí z mého blízkého okolí mělo živobytí spojené s křehkou krásou skla, vyučila jsem se i já řemeslu spojenému s touto surovinou.

Po mnohaleté praxi foukačky technického skla  jsem se v roce 1997 osamostatnila a začala pracovat u sklářského kahanu v rodinném domku. Moji dílnu najdete v městysu Zásada v podhůří Jizerských hor. 

Vytvářím různé dekorační předměty z křemičitého skla, které se taví při vysokých teplotách (1200 až 2000 °C). Simaxové sklo (obsahuje 81% oxidu křemičitého) má nízkou tepelnou roztažnost, lépe odolává teplotám (včetně teplotních šoků), proto je používáno jako chemické a varné sklo či na světla motorových vozidel. 

Základní surovinu (skleněnou trubici z křemičitého skla Simax) za vysoké teploty u sklářského kahanu nahřívám. Prvotním tvarem (komponentem pro další práci) je tzv. odtažek. Je to základní tvar, ze kterého se později po nahřátí vytvářejí i veliké vánoční koule případně i  jiné větší  tvary (u kterých jsou již zapotřebí formy). Dále používám i další způsoby tvarování žhavé suroviny - tažení a natavování.

Základním tvarem foukaného skla je koule. Jsou to právě ony, které mohou být zkrášleny mnoha způsoby - nejčastěji však dobarvováním a šikovnou rukou paní malířky. Výrobky malujeme ekologickými barvami. 

V mém sortimentu rovněž najdete rozmanité druhy skleněných svícnů na čajové svíčky, ale i další netradiční dekorace, které nemusí být vždy zdobené barvením či malováním, ale mohou být i čiré. Takové výrobky si můžete dozdobit dle svého vkusu a zvážení již sami doma (například sušenými či umělými květinami, kamínky apod). 

Čiré výrobky najdete přímo na tomto webu vpravo nahoře v sekci "Více". 


Barvené a malované výrobky najdete na webu:

https://vesela-svetylka.myshirt.cz/